ПРО НАС
Минуле / Майбутнє / Мистецтво — це платформа культури памʼяті, що реалізує комеморативні, дослідницькі та мистецькі проєкти, розробляє стратегії пам’ятання важливих подій в історії України та проводить публічні дискусії для залучення широкої аудиторії до роботи з минулим
Про цінності
Минуле — не щось, чого давно не існує. Воно впливає на нас сьогодні, створює дзеркало, в якому ми бачимо себе та власне майбутнє. При цьому минуле не може змусити нас бути тими, ким ми не хочемо бути, бо запитання до нього ми ставимо самі, перевіряючи, чи варті довіри цінності, на яких ми будуємо свій світ. Дізнайтеся більше про цінності, на яких побудовано наш проєкт.
Що ми робимо
Культура пам’яті — про що це? Про те, що ми п’ятаємо, як ми п’ятаємо та навіщо. Це може здаватися дивним — ми ж просто пам’ятаємо і крапка. Але насправді через згадування минулого ми запитуємо себе, як побачити майбутнє. Запитуємо ми всі, та найбільш неочікувані та важливі питання формулюють митці. Саме художнє висловлювання інколи дає можливість зрозуміти, що, як та навіщо. Минуле / Майбутнє / Мистецтво запрошує придивитись до мистецьких практик, скерованих на образи минулого.
Ніхто не навчить нас «правильно пам’ятати». Долати минуле та формувати образ майбутнього — спільне завдання, робота над яким починається з розмови. Тому ми організовуємо публічні дискусії про значущі історичні події та їх віддзеркалення в мистецтві, разом із партнерами розробляємо меморіальні проєкти та стратегії пам’ятання важливих явищ в історії України, проводимо дослідницькі розвідки регіональних ідентичностей. У співпраці з професіоналами зі сфер Memory Studies, історії, філософії, мистецтвознавства, міжнародного права та інших ми створюємо перший спеціалізований глосарій роботи з пам’яттю. Спільно з художниками, які осмислюють минуле, реалізуємо виставкові проєкти.
Проєкт засновано у 2019 році громадською організацією «Культурні практики» у партнерстві з forumZFD (Форум громадянської служби миру) в Україні.
Команда
ОКСАНА ДОВГОПОЛОВА
Співзасновниця та кураторка платформи культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво, докторка філософських наук, членкиня Memory Studies Association, авторка наукових та освітніх публікацій
Закінчила Одеський національний університет імені І. І. Мечникова за спеціальністю «Історія», захистила кандидатську та докторську дисертації за спеціальністю «Соціальна філософія та філософія історії». Проходила стажування в Swiss Peace Foundation (2022), Konsortium Ziviler Friedensdienst (2020–2022), Музеї другої світової війни у Гданську (2019), Музеї Яд-Вашем (2018), Центрально-Європейському університеті (2012) тощо.
Маючи досвід роботи у вищій школі, почала діяльність у публічному полі. З 2014 року брала участь у діалогових ініціативах в Одесі, запустила майданчик публічної історії Hubs of History. В 2015–2018 роках організувала декілька міжнародних студентських шкіл та проєктів публічної історії з фокусом на примирення суспільства в контексті колективної пам’яті. З 2018-го почала діяльність кураторки публічних програм до мистецьких проєктів в Одеському національному художньому музеї, Музеї сучасного мистецтва Одеси, Муніципальному музеї особистих колекцій імені О. В. Блещунова, фонді ІЗОЛЯЦІЯ.
В 2018–2019 роках розвивала експериментальний підрозділ Memory Lab у Меморіальному центрі Голокосту «Бабин Яр». В 2019 році разом з Катериною Семенюк заснувала платформу культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво. З 24 лютого 2022 року, після повномасштабного вторгнення РФ, проєкт продовжує роботу з фокусом на комеморації російсько-української війни.
КАТЕРИНА СЕМЕНЮК
Кураторка, культурна менеджерка, співзасновниця та кураторка платформи культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво, голова ГО «Культурні практики»
Закінчила магістратуру з економіки Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара. Стипендіатка міжнародних програм професійного розвитку CrossCulture Program (ifa, Німеччина, 2022), Culture for Local Development (Adam Mickiewicz Institute, Польща, 2018), Cultural Managers Exchange Program Tandem (MitOst, Німеччина, 2016–2017), Весняна школа культурних практик «Від першої особи: Пам’ять» (CSM, Україна, 2016) тощо.
Курувала виставки та освітні проєкти у співпраці з Дніпровським художнім музеєм, Одеським національним художнім музеєм, Ґете-Інститутом, The World Heritage Visitor Centre Regensburg, Laznia Center for Contemporary Art, Kunstmuseum Stuttgart, Museum Kazerne Dossin тощо.
З 2010 року працює у сфері культури та колективної пам’яті. Була керівницею артцентру «Я Галерея» у Дніпрі (2010–2017). Менеджерка Національного павільйону України «Падаюча тінь “Мрії” на сади Джардіні» на 58-й Венеційській бієнале (2019). У межах роботи з Меморіальним центром Голокосту «Бабин Яр» (2018–2019) займалась міжнародними виставками та діяльністю експериментального підрозділ Memory Lab. У 2019 році разом з Оксаною Довгополовою заснувала платформу культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво. З 24 лютого 2022 року, після повномасштабного вторгнення рф, продовжує роботу в Україні з фокусом на комеморації російсько-української війни.
КАТЕРИНА ІГОЛКІНА
керівниця комунікаційного відділу
ГНАТ ЗАБРОДСЬКИЙ
юрист, government relations
ЛАРА ЯКОВЕНКО
дизайнерка
Юлія Сай
менеджерка міжнародних проєктів
Ксенія Пальцун
менеджерка виставкових проєктів
Анастасія Пасєка
менеджерка Лабораторії практик меморіалізації
Таіна Федосеєва
контент- і SMM-менеджерка
Олена Павловська
бухгалтерка
АННА ШВЕДА
менеджерка з цифрового маркетингу
СВІТЛАНА ПРІЩЕНКО
проєктна менеджерка forumZFD