У 2024 році група українських митців, скульпторів, архітекторів і дослідників розробила ідеї меморіальних проєктів для Харкова, які б дозволили пропрацювати воєнний досвід мешканців міста. Робота відбувалася в межах Лабораторії практик меморіалізації — освітньо-дослідницького проєкту, метою якого був пошук мови памʼяті російсько-української війни.

Перед початком роботи над проєктами учасники долучалися до освітніх лекцій і майстерок, де отримували знання щодо різних підходів до роботи з колективною пам’яттю, та здійснили дослідницькі експедиції на місця меморіалізації, де спілкувалися з представниками громад і місцевої влади.

Представлені нижче ідеї та ескізи не є фінальними проєктами меморіалів. Це саме ідеї, які є кроками в процесі випрацювання нової мови меморіалізації російсько-української війни. Крім Харкова, учасники Лабораторії також працювали над кейсами Одеси, Мощуна та Чернігова.

ПРО КЕЙС

Північна Салтівка — це мікрорайон Харкова, що знаходиться на відстані близько 30 від лінії фронту і постійно зазнає обстрілів. Раніше одна з найгустонаселеніших частин міста, сьогодні Салітвка перетворилася на мікрорайон-привид — лише за перший рік широкомасштабної війни тут було пошкоджено близько 70% будівель. З того часу атаки не приняються і ситуація погіршується.

У березні 2022 року російська авіабомба влучила в будинок на вулиці Наталії Ужвій, 82, і зруйнувала підʼїзд. На місце трагедії возили міжнародні делегації, масово приносили квіти. Це викликало роздратування мешканців — по-перше, їм не хотілося залишатись у постійній скорботі, по-друге, здавалося, що місце використовують або як локацію для дарк-туризму, або в політичних цілях. На пропозицію законсервувати будівлю як меморіальний об’єкт локальна спільнота відповіла радикальною відмовою. Для людей з Салтівки першочерговим є плекання життя та відновлення всього, що можна відновити.

Експедиція учасників Лабораторії від початку мала на меті пошук меморіальної мови саме для Північної Салтівки, але в ході роботи фокус розширився  до всього міста Харків, яке продовжує жити попри щоденні обстріли.

КУРАТОРКА КЕЙСУ

Катерина Семенюк

кураторка, співзасновниця платформи культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво

АВТОР(К)И ІДЕЙ

Аліса Александрова

архітекторка

Сергій Гула

художник, музикант, 3D-художник

Діана Дерій

художниця, учасниця мистецького об‘єднання Memory Lab Ukraine

Тарас Ковач

художник

Віталій Кохан

художник

Каріна Синиця

художниця

Анастасія Хорошевська

продакт-менеджерка в IT

Назар Церна

архітектор, студент Харківської школи архітектури

ПРОЄКТИ

ЕТАПИ РОБОТИ

середина березня–травень 2024

освітня частина Лабораторії

квітень 2024

відбір учасників практичної частини Лабораторії

12–14 травня 2024

дослідницька експедиція до Харкова

1 червня–10 липня 2024

робота над ідеями, обговорення з кураторкою, допрацювання

20 липня 2024

презентація ідей проєктів

МЕДІА ПРО ПРОЄКТ

Життя і смерть на Салтівці: як меморіалізувати воєнний досвід харківців

Лівий берег

Детальніше

Про культуру пам’яті та ідеї проєктів для Харкова: інтерв’ю з кураторкою Катериною Семенюк (відео)

Харківський Медіа ХАБ

Детальніше

Стріт-арт та оновлене джерело: як пропонують меморіалізувати Північну Салтівку

MediaPort

Детальніше

ПРО ОРГАНІЗАТОРІВ

Минуле / Майбутнє / Мистецтво (реалізується ГО «Культурні практики») — платформа культури памʼяті, заснована в Одесі в 2019 році. Платформа реалізує комеморативні, дослідницькі та мистецькі проєкти, розробляє стратегії пам’ятання важливих явищ в історії України та проводить дискусійні програми для залучення широкої аудиторії до роботи з минулим.

ГО «Музей сучасного мистецтва» (ГО МСМ) — неприбуткова організація, яка має на меті створити новий тип професійної музейної інституції сучасного мистецтва в Україні, як важливий елемент розвитку екосистеми в сфері мистецтва. Заснована в 2020 році, організація об’єднує та залучає художни_ць, культурних працівни_ць та експерт_ок, які працюють з сучасним мистецтвом в Україні.

Лабораторія практик меморіалізації відбулася за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну» (ФПСУ), який фінансується урядами Великої Британії, Естонії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії, Швеції. За спільної підтримки уряду України та урядів-партнерів Фонд реалізує проєкти, в першу чергу, на деокупованих і прифронтових територіях, спрямовані на посилення стійкості України перед лицем російської агресії. Метою ФПСУ є зміцнення спроможності українського уряду надавати місцевим громадам критично важливу підтримку в співпраці з громадянським суспільством, ЗМІ та приватним сектором.