Майстерка Алевтини Кахідзе для учасниць спільноти «Айті-бабусі»

20 грудня 2024 року в рамках виставки «Тату, я в Одесі!» мисткиня Алевтина Кахідзе провела майстерку з пропрацювання досвіду війни для учасниць громадської організації «Айті-бабусі», що об’єднує людей третього віку, одеситів і переселенців.
Художниця Алевтина Кахідзе запросила учасниць спільноти «Айті-бабусі» разом попрацювати зі спогадами про втрачені міста та домівки. Більшість учасниць — це люди третього віку, які опинилися в Одесі, рятуючись від російської навали в 2014 та 2022 роках. Пам’ять про близький, але втрачений дім для них болюча, проте вона допомагає оприявнити не тільки трагічні, а й щасливі події з життя до війни. Одним зі способів роботи зі складними спогадами є розповідь власних історій в колі інших людей зі схожим досвідом.
Ідея майстерки народилася під час монтажу проєкту «Тату, я в Одесі!», коли одна зі старших відвідувачок музею зацікавлено спостерігала за процесом та запитала Алевтину Кахідзе, як називається стиль, в якому зроблені роботи для цієї виставки. Після цього художниця запропонувала учасницям майстерки зробити власні колажі, в яких поєднаються сімейні фотографії, предмети з особистих архівів, малюнки і рефлексії текстом, щоб розповісти історії їхнього життя. Рятуючись від окупації, учасниці не могли забрати з собою сімейні альбоми та реліквії, тому Алевтина Кахідзе підготувала фотографії та листівки з їхніх рідних міст. Вони разом створювали колажі, а потім за бажанням презентували їх, супроводжуючи спогадами про рідні Херсон, Донецьк, Токмак, Каховку, Олешки.
Чотири години спільної роботи стали чотирма годинами зворушливих розповідей, сміху, сліз та розділеного досвіду. Працювати з пам’яттю можливо, навіть якщо не збереглися матеріальні речі, і зокрема мистецтво може допомогти повернути собі своє минуле і дати ресурс для побудови майбутнього.
Фото з майстерки Алевтини Кахідзе для учасниць громадської організації «Айті-бабусі» в Одеському національному художньому музеї, 20 грудня 2024 року
Фотограф — Алекс Купер, оператор — Олексій Антащук, відеомонтаж — ARTS PRODUCTION by Arina Tsymbal