З 1 по 25 червня Український музей сучасного мистецтва UMCA, платформа культури памʼяті Минуле / Майбутнє / Мистецтво та Національний центр «Український Дім» презентували проєкт «Ти як?» — виставку мистецьких робіт українських художників про досвід 2022 року.

17–18 червня в рамках проєкту відбулася дискусійна програма «Мистецтво та війна», присвячена комеморації російсько-української війни — цикл розмов про досвід українського суспільства з 24 лютого 2022 року, формування пам’яті про війну, зміни в кожному з нас та в Україні в цілому. Подія пройшла в Українському кризовому медіа-центрі та транслювалася онлайн.

ДИСКУСІЙНА ПРОГРАМА

«МИСТЕЦТВО ТА ВІЙНА»

17 ЧЕРВНЯ

КОЛЕКТИВНА ПАМ’ЯТЬ В УКРАЇНІ — ХТО, ЯК ТА НАВІЩО З НЕЮ ПРАЦЮЄ?

 

11:00 — 12:30

 

Український кризовий медіа-центр
Київ, вул. Хрещатик, 2
+
онлайн-трансляція на фейсбук-сторінці Past / Future / Art

 

Війна ще триває, але з боку суспільства є запит на роботу з пам’яттю. Хто має створити рамку комеморації: держава, суспільство, професійна спільнота? Чи має держава проводити певні червоні лінії? Який виклик перед українськими традиціями пам’ятання ставить повномасштабне вторгнення росії?

Спікер(к)и:
Галина Григоренко, заступниця Міністра культури та інформаційної політики України; Мар’яна Олеськів, голова Державного агентства розвитку туризму (ДАРТ); Юрій Савчук, генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні, кандидат історичних наук, заслужений діяч культури; Наталія Кривда, докторка філософських наук, професорка кафедри української філософії та культури Київського національного університету імені Тараса Шевченка, академічна директорка Единбурзької бізнес-школи в Україні; Володимир Бородянський, продюсер

Модераторки: Оксана Довгополова, Юлія Гнат

ДОСВІД ТА ПАМ’ЯТЬ — МАПУВАННЯ МАЙБУТНЬОГО

 

13:30 — 15:00

 

Український кризовий медіа-центр
Київ, вул. Хрещатик, 2
+
онлайн-трансляція на фейсбук-сторінці Past / Future / Art

 

Ми всі опинилися в ситуації, в якій неможливо спиратися на «шаблони» соціальної поведінки. Це виклик всім та особистий виклик кожному. Як ми змінюємось як суспільство? Який саме досвід ми візьмемо в майбутнє, формуючи картину спільного минулого?

Спікер(к)и:
Іванна Скиба-Якубова, менеджерка культурних проєктів, волонтерка, співзасновниця агенції «Bagels & Letters»; Алла Петренко-Лисак, кандидатка соціологічних наук, доцентка факультету соціології Київського національного університету імені Тараса Шевченка; Максим Рохманійко, архітектор, засновник та директор The Center for Spatial Technologies; Дарина Вільхова, соціологиня, дослідниця Центру просторових технологій

Модераторка: Оксана Довгополова

ЯК ХУДОЖНІ ТВОРИ РАМКУЮТЬ ПАМ’ЯТЬ ПРО ВІЙНУ?

 

16:00 — 17:30

 

Український кризовий медіа-центр
Київ, вул. Хрещатик, 2
+
онлайн-трансляція на фейсбук-сторінці Past / Future / Art

 

В 1999 році вийшла книга В. Ґ. Зебальда «Повітряна війна і література» про колективну пам’ять та безпам’ятство німців після Другої світової. Український переклад книги вийшов у видавництві ist publishing в 2023 році. В нашій дискусії ми будемо спиратися на роздуми Зебальда, щоб говорити про мову літератури на тлі катастроф.

Спікер(к)и:
Оксана Довгополова,
докторка філософських наук, дослідниця в галузі Memory Studies, співзасновниця та кураторка платформи культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво; Роман Осадчук, перекладач і літературознавець, кандидат філологічних наук; Євгеній Стасіневич, літературний критик і літературознавець

Модератор: Борис Філоненко

18 ЧЕРВНЯ

МЕМИ, КАРИКАТУРИ, СТЕНДАП — ДИВНИЙ ДОСВІД УКРАЇНСЬКОГО ГУМОРУ ПІД ЧАС ВІЙНИ

 

11:00 — 12:30

 

Український кризовий медіа-центр
Київ, вул. Хрещатик, 2
+
онлайн-трансляція на фейсбук-сторінці Past / Future / Art

 

Чи можемо ми сміятись у воєнний час? Інколи тільки сміх дає не боятись. Повномасштабне вторгнення спровокувало вал гумористичних практик в Україні. Що принципово нове з’явилося в сміховому просторі України з 24 лютого 2022 року?

Спікери:
Антон Лягуша
, кандидат історичних наук, декан факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки; Орест Семотюк, науковий співробітник Інституту славістики Польської академії наук

Модераторка: Оксана Довгополова

МИСТЕЦТВО ЯК СВІДЧЕННЯ, МИСТЕЦТВО ТА СВІДЧЕННЯ

 

13:30 — 15:00

 

Український кризовий медіа-центр
Київ, вул. Хрещатик, 2
+
онлайн-трансляція на фейсбук-сторінці Past / Future / Art

 

Чи можна (чи варто?) розділити мистецтво та документування під час вторгнення? Коли йдеться про відкриті рани, ми балансуємо на межі між необхідністю свідчити та неможливістю використовувати людину як інструмент досягнення мети. Ми будемо говорити не про абстрактні принципи, а про конкретні кейси використання документації, які вже сколихнули українське суспільство. Також подивимось та обговоримо відеотизери мистецького проєкту на межі між документуванням та художньою рефлексією. В рамках панелі відбудеться показ тизера документального фільму режисера Андрія Лисецького під робочою назвою «Блаженний».

Спікер(к)и:
Лариса Денисенко
, письменниця, адвокатка, правозахисниця, телеведуча, радіоведуча, членкиня Українського ПЕН; Михайло Алексеєнко, митець, ініціатор і організатор проєкту «Квартира 14»; Ольга Балашова, мистецтвознавиця, кандидатка філософських наук, кураторка Ukrainian Museum of Contemporary Art/UMCA

Модераторка: Оксана Довгополова

МІЖ МИТЦЕМ ТА СВІТОМ: ШЛЯХ КУРАТОРСЬКИХ ВИСЛОВЛЮВАНЬ ПІСЛЯ 24 ЛЮТОГО

 

16:00 — 17:30

 

Український кризовий медіа-центр
Київ, вул. Хрещатик, 2
+
онлайн-трансляція на фейсбук-сторінці Past / Future / Art

 

Куратор — це посередник між митцями, їхніми роботами та аудиторією. Як змінились месиджі, що формували куратори після 24 лютого 2022 року? Як вони трансформувалися протягом повномаштабного вторгенння всередині та за межами України?

Спікер(к)и:
Юлія Ваганова
, культурна менеджерка, директорка музею Ханенків; Павло Гудімов, куратор, засновник арт-центру Я Галерея; Альона Каравай, співзасновниця ГО «Інша освіта», карпатської резиденції Хата-Майстерня, галереї «Асортиментна кімната» та медіа про мистецтво Post-impreza; Катерина Семенюк, кураторка, менеджерка культурних проєктів, співзасновниця платформи культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво; Борис Філоненко, куратор, арт-критик, головний редактор видавництва ist publishing

Модераторка: Галина Глеба

ТИ ЯК? ВИСТАВКА І ДИСКУСІЯ

ВИСТАВКА
1–25 червня
Український Дім

ДИСКУСІЙНА ПРОГРАМА
17–18 червня
Український кризовий медіа-центр

«Ти як?» — виставка мистецьких робіт українських художників про досвід 2022 року, а також дискусійна програма, присвячена комеморації російсько-української війни. Мета проєкту — відрефлексувати досвід українців під час повномасштабного вторгнення росії в Україну та зробити крок до формування картини спільного майбутнього.

Кураторська команда виставки — Єгор Анцигін, Ольга Балашова, Галина Глеба, Юлія Карпець, Анна-Марія Кучеренко, Катя Лібкінд, Тетяна Лисун, Олександр Соловйов.

Кураторки дискусійної програми — Оксана Довгополова, Катерина Семенюк.

Організатори — Український музей сучасного мистецтва UMCA, платформа культури памʼяті Минуле / Майбутнє / Мистецтво та Національний центр «Український Дім».

Проєкт реалізується в рамках програми «Культура пам’яті в повоєнній Україні» (PWMC), що впроваджується ГО «Музей сучасного мистецтва» / MOCA NGO у партнерстві з платформою культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво за підтримки Швейцарії.

Партнери проєкту — Ощадбанк, ГО «Музей сучасного мистецтва» / MOCA NGO, Міністерство культури та інформаційної політики України, Швейцарська Конфедерація, Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?» та ГО «Безбар’єрність», Ukraine. Out of Blackout, Artists at Risk Connection (ARC), Ukrainian Emergency Art Fund / UEAF, Український кризовий медіа-центр.

Проєкт здійснюється за підтримки Швейцарська Конфедерація, Artists at Risk Connection (ARC), The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Caparol Україна, L’Oréal Ukraine, Ergo та меценатів Володимира Бородянського, Руслана Нонки.

Генеральний медіапартнер — Starlight Media.

Медіапідтримка — Радіо Байрактар, телемарафон «Єдині новини».

Квиткова підтримка — Kontramarka, Karabas.