У 2024 році група українських митців, скульпторів, архітекторів та дослідників розробила ідеї проєктів переозначення Алеї слави, ключового з радянських часів місця воєнної пам’яті в Одесі. З 2022 року тут з’являються елементи стихійної меморіалізації російсько-української війни. Чи може Алея слави бути повністю переозначена?

Робота відбувалася в межах Лабораторії практик меморіалізації — освітньо-дослідницького проєкту, спрямованого на пошук мови памʼяті російсько-української війни. Лабораторія включала освітньо-дискусійну частину, сфокусовану на підходах до роботи з колективною пам’яттю, а також експедиції на місця меморіалізації для знайомства з контекстом та спілкування з представниками громад і місцевої влади. Працюючи на місцях, учасники розробили ідеї меморіальних проєктів.

Представлені ідеї не є проєктами меморіалів, готовими до реалізації. Метою Лабораторії була розробка елементів мови пам’яті російсько-української війни. Крім Одеси, учасники Лабораторії також працювали над кейсами Харкова, Мощуна та Чернігова.

ПРО КЕЙС

Меморіальний ландшафт Одеси великою мірою сформовано пам’яттю про Другу світову війну. Російська війна проти України робить неможливим некритичне використання радянської мови комеморації, запускає процеси переосмислення звичних ландшафтів пам’яті. Тому Алея слави в парку Шевченка, центральний воєнний меморіал Одеси, також потребує перевизначення.

Вхідна частина Алеї слави оформлена двома стелами з датами 1941 та 1945, що є віддзеркаленням радянського наративу. Друга світова війна почалася в 1939 році, що має бути відображено в сучасному меморіалі в Україні.

Алеї слави завершується пам’ятником Невідомому матросу, відкритим в 1960 році. Це обеліск з червоного граніту заввишки 21 метр, у підніжжя якого розміщений вічний вогонь. По чотирьох сторонах обеліску розміщено барельєфи, присвячені подіям воєнної історії Одеси: обороні міста у ході Кримської війни у квітні 1854 року; повстанню на броненосці «Потьомкін» у 1905 році; Січневому збройному повстанню 1918 року та обороні Одеси в 1941 році. Після одного з обстрілів міста під час широкомасштабного вторгнення один з барельєфів тріснув.

Пам’ятник Невідомому матросу, Одеса, 2024
Фотографка — Наталя Довбиш

Вздовж Алеї слави розміщено кенотафи та реальні захоронення радянських героїв часів Другої світової війни, а також назви радянських міст-героїв. З початком широкомасштабного вторгнення рф в Україну ця частина меморіалу стала простором перевизначення та стихийних меморіальних ініціатив. Так, таблички з назвами російських міст були спочатку закриті чорними пакетами, а згодом демонтовані. Також на Алеї слави з’явилася табличка з написом «Місто-герой Херсон».

Згідно Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та заборону використання їх символіки» та «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» захоронення необхідно перенести з центру міста на кладовище. Як буде переосмислена частина меморіалу, який нині містить захоронення, наразі невідомо. В ході нинішніх дискусій про меморіалізацію в Одесі з’являлися пропозиції розміщувати захоронення героїв російсько-української війни на Алеї слави.

Контексти формування радянської Алеї слави відтіняються історією її створення. Меморіальний простір на цьому місці був закладений під час Другої світової війни румунською окупаційною владою для увічнення пам’яті німецьких та румунських військових, прах яких згодом вивезли для поховання на батьківщині. Після завершення Другої світової радянська влада використала цей простір для створення власного меморіалу.

В рамках Лабораторії практик меморіалізації учасникам експедиції в Одесу було запропоновано дослідити меморіальну ситуацію та запропонувати варіанти потенційного перевизначення Алеї слави.

КУРАТОРКА КЕЙСУ

Оксана Довгополова

докторка філософських наук, співзасновниця платформи культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво, членкиня Memory Studies Association

АВТОР(К)И ІДЕЙ

Марія Гончар

медіахудожниця, архітекторка

Наталя Лісова

художниця

Роман Михайлов

художник

Неля Мороз

архітекторка

Даша Подольцева

художниця

Катерина Покора

художниця

ПРОЄКТИ

ЕТАПИ РОБОТИ

середина березня–травень 2024

освітня частина Лабораторії

квітень 2024

відбір учасників практичної частини Лабораторії

27–28 травня 2024

дослідницька експедиція до Одеси

1 червня–10 липня 2024

робота над ідеями, обговорення з кураторкою, допрацювання

20 липня 2024

презентація ідей проєктів

МЕДІА ПРО ПРОЄКТ

Комеморація через мистецьку оптику: Одеський кейс

Лівий берег

Детальніше

Опредмечувати пам’ять: кураторка Катерина Філюк про нові підходи до створення меморіалів

Суспільне Культура

Детальніше

ПРО ОРГАНІЗАТОРІВ

Минуле / Майбутнє / Мистецтво (реалізується ГО «Культурні практики») — платформа культури памʼяті, заснована в Одесі в 2019 році. Платформа реалізує комеморативні, дослідницькі та мистецькі проєкти, розробляє стратегії пам’ятання важливих явищ в історії України та проводить дискусійні програми для залучення широкої аудиторії до роботи з минулим.

ГО «Музей сучасного мистецтва» (ГО МСМ) — неприбуткова організація, яка має на меті створити новий тип професійної музейної інституції сучасного мистецтва в Україні, як важливий елемент розвитку екосистеми в сфері мистецтва. Заснована в 2020 році, організація об’єднує та залучає художни_ць, культурних працівни_ць та експерт_ок, які працюють з сучасним мистецтвом в Україні.

Лабораторія практик меморіалізації відбулася за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну» (ФПСУ), який фінансується урядами Великої Британії, Естонії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії, Швеції. За спільної підтримки уряду України та урядів-партнерів Фонд реалізує проєкти, в першу чергу, на деокупованих і прифронтових територіях, спрямовані на посилення стійкості України перед лицем російської агресії. Метою ФПСУ є зміцнення спроможності українського уряду надавати місцевим громадам критично важливу підтримку в співпраці з громадянським суспільством, ЗМІ та приватним сектором.