МАПУВАННЯ ПАМ’ЯТІ ЗАСОБАМИ МИСТЕЦТВА: ДИСКУСІЯ В РАМКАХ ФЕСТИВАЛЮ ARS ELECTRONICA
![](https://pastfutureart.org/wp-content/uploads/2022/09/мапування-без-e1664484265272.png)
Онлайн-дискусія на платформі фестивалю мистецтва і технологій Ars Electronica, що була частиною програми проєкту «Дерева пам’яті: з коріння до гілля» та присвячена пам’ятанню трагедії Голокосту. Подія реалізована у партнерстві з Українським інститутом і Центром сучасного мистецтва Laznia.
Учасники
![](https://pastfutureart.org/wp-content/uploads/2022/09/Водичко-768x765.jpg)
КШИШТОФ ВОДИЧКО
художник, професор мистецтва, дизайну та суспільного надбання у Вищій школі дизайну Гарвардського університету
![](https://pastfutureart.org/wp-content/uploads/2022/07/Клющинский-768x768.jpg)
РИШАРД КЛЮЩИНСЬКИЙ
дослідник медіамистецтва, куратор, професор культурології та медіадосліджень Лодзького університету
![](https://pastfutureart.org/wp-content/uploads/2022/09/IMG_0605-—-копия-768x791.jpg)
ОКСАНА ДОВГОПОЛОВА
докторка філософських наук, членкиня Memory Studies Association, кураторка проєкту Минуле / Майбутнє / Мистецтво
![](https://pastfutureart.org/wp-content/uploads/2022/07/photo.jpg)
КАТЕРИНА ФІЛЮК
кураторка і арткритикиня, нині — головна кураторка фонду ІЗОЛЯЦІЯ
Після Другої світової війни людство зіткнулося з необхідністю осягнути невимовне, зрозуміти, як жити зі знанням про жах і при цьому залишатися людьми. В останні десятиліття мистецтво зробило прорив у підходах до роботи з травматичним досвідом і продемонструвало такий потенціал пропрацювання минулого, якого не має традиційна академічна чи політична оптика.
Міркування про те, як працювати з трагічним минулим, якщо ми не були його свідками, підводить до питання: чи потрібно художнику відтворювати кошмарну реальність, щоб зрозуміти її? Чи варто шукати інші, непрямі підходи, які дозволять зберегти гідність жертв і всіх, хто залучений у мистецьке дослідження? Перед нами постає проблема меж репрезентації.
Українські кураторки пропонують розмову в різних дисциплінарних та географічних просторах між представниками Польщі та України, де жахи ХХ століття залишили помітні сліди. Спільна перспектива уможливлює пошук сучасних способів пропрацювання минулого через призму мистецтва.