МАПУВАННЯ ПАМ’ЯТІ ЗАСОБАМИ МИСТЕЦТВА:  ДИСКУСІЯ В РАМКАХ ФЕСТИВАЛЮ ARS ELECTRONICA

Онлайн-дискусія на платформі фестивалю мистецтва і технологій Ars Electronica, що була частиною програми проєкту «Дерева пам’яті: з коріння до гілля» та присвячена пам’ятанню трагедії Голокосту. Подія реалізована у партнерстві з Українським інститутом і Центром сучасного мистецтва Laznia.

Учасники

КШИШТОФ ВОДИЧКО

художник, професор мистецтва, дизайну та суспільного надбання у Вищій школі дизайну Гарвардського університету

РИШАРД КЛЮЩИНСЬКИЙ

дослідник медіамистецтва, куратор, професор культурології та медіадосліджень Лодзького університету

ОКСАНА ДОВГОПОЛОВА

докторка філософських наук, членкиня Memory Studies Association, кураторка проєкту Минуле / Майбутнє / Мистецтво

КАТЕРИНА ФІЛЮК

кураторка і арткритикиня, нині — головна кураторка фонду ІЗОЛЯЦІЯ

Після Другої світової війни людство зіткнулося з необхідністю осягнути невимовне, зрозуміти, як жити зі знанням про жах і при цьому залишатися людьми. В останні десятиліття мистецтво зробило прорив у підходах до роботи з травматичним досвідом і продемонструвало такий потенціал пропрацювання минулого, якого не має традиційна академічна чи політична оптика.

Міркування про те, як працювати з трагічним минулим, якщо ми не були його свідками, підводить до питання: чи потрібно художнику відтворювати кошмарну реальність, щоб зрозуміти її? Чи варто шукати інші, непрямі підходи, які дозволять зберегти гідність жертв і всіх, хто залучений у мистецьке дослідження? Перед нами постає проблема меж репрезентації.

Українські кураторки пропонують розмову в різних дисциплінарних та географічних просторах між представниками Польщі та України, де жахи ХХ століття залишили помітні сліди. Спільна перспектива уможливлює пошук сучасних способів пропрацювання минулого через призму мистецтва.

Відео