З 11 грудня 2021 року по 30 січня 2022 року платформа культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво презентувала в Одеському національному художньому музеї виставку Андрія Достлєва та Лії Достлєвої «Мені досі соромно викидати їжу — бабуся розповідала мені про Голодомор».

«Щоразу, коли я з будь-якої причини викидаю їжу, відчуваю за це сором, — розповідають про графічний проєкт художники. — Ніяких логічних підстав у цього відчуття немає — я цілком можу собі дозволити не з’їдати те, чого не хочу їсти, і цим не можна комусь допомогти або когось врятувати.

Це просто залишки їжі на тарілці — та мені все одно соромно. Це відчуття укорінене не в логіці, а, скоріше, в моїй постпам’яті (за терміном Маріанни Гірш). Коли я був малий, бабуся розповідала мені різні історії зі свого життя, і серед іншого траплялися теж спогади про Голодомор. І цей сором за викинуту їжу походить якраз звідти, з історій про те, як моя родина пережила цей голод.

Щоб якось це проілюструвати і розібратися в цьому відчутті, протягом двох місяців ми документували сліди всієї їжі, яку викидали. Потім з цієї документації зробили колажі з фрагментами знайдених світлин, на яких присутні елементи пейзажу.

Чому пейзаж? Бо, на відміну від слідів, що їх залишив голод в нашій (як і багатьох інших українців — нащадків тих, хто пережив Голодомор) постпам’яті, слідів у фізичному просторі не залишилось — на відміну від переважної більшості інших колективних травм, які далі існують у ландшафті як місця пам’яті».

Artist Talk⠀

18 грудня 2021 року в рамках виставки в Одеському національному художньому музеї відбулася зустріч з художниками Андрієм Достлєвим і Лією Достлєвою. Під час події митці розповіли про представлений проєкт, а також про свою творчу практику.

Про художників⠀

Андрій ДостлєвЛія Достлєва — митці, дослідники. Працюють з темами травми, постпам’яті, суб’єктності та репрезентації вразливих груп. Учасники виставок в Україні, Польщі, Литві, Чехії, Австрії, Італії, Іспанії, Нідерландах та інших країнах. Стипендіати програм Gaude Polonia від Міністерства культури та національної спадщини Польщі та Ukraine in European Dialogue від австрійського Institute for Human Sciences (IWM). Публікувалися у таких виданнях, як Eurozine, Baltic Worlds, Culture.pl, Korydor та інших.

Організатори виставки
 

  • платформа культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво
  • forumZFD (Форум громадянської служби миру) в Україні
  • Одеський національний художній музей