У 2024 році група українських митців, архітекторів, скульпторів і дослідників створила ідеї меморіальних проєктів для Мощуна, де на початку широкомасштабного вторгнення Росії в Україну розгорнулася вирішальна битва за Київ. Робота відбувалася в межах Лабораторії практик меморіалізації — освітньо-дослідницького проєкту, що має на меті винайти нову мову пам’яті про російсько-українську війну.

Спочатку учасники долучилися до теоретичних лекцій і майстерок, вивчаючи міжнародний досвід роботи з колективною пам’яттю. Після цього вони вирушили до Мощуна: обговорили з громадою та місцевою владою чинні плани з благоустрою, оглянули «стихійні» меморіальні знаки, встановлені родинами загиблих, і намагалися відчути унікальну атмосферу соснового лісу, що став форпостом столиці. 

Результатом їхніх пошуків стали шість концептуальних проєктів. Вони не є готовими меморіалами, а радше спробою зрозуміти, як на місці тяжких втрат і запеклого спротиву можна зберегти пам’ять про загиблих та не допустити забуття ціни, сплаченої за захист столиці. Адже Мощун був свого роду «брамою Києва», яку українські військові не дозволили відчинити ворогу. 

Окрім Мощуна, у межах Лабораторії також розроблялися концепції для Харкова, Одеси та Чернігова.

ПРО КЕЙС

Мощун — невелике село в Гостомельській громаді на північ від Києва, де в березні 2022 року точилися вирішальні бої за столицю. Українські військові зупинили ворога, проте багато захисників загинули, частину полеглих і досі ідентифікують. Сосновий ліс навколо села зберігає сліди укріплень, руйнувань та пошкоджень, що нагадують про масштаб і жорстокість протистояння.

Після звільнення Київщини місце боїв під Мощуном перетворилося на простір численних стихійних меморіальних знаків: дехто встановив хрести, хтось — янголів чи таблички з іменами загиблих. Координаційну роботу з пам’яттю цього місця взяв на себе Благодійний фонд «Бадрі Лолашвілі» — названий на честь загиблого військового і в цивільному житті освітянина. Фонд встановив пам’ятний знак «Янголи Перемоги», а також займається пошуковими роботами, з’ясовує імена полеглих, підтримує зв’язок із родинами, організовує заходи із вшанування та залучає громаду до обговорення майбутнього меморіалу. Водночас Мощун регулярно відвідують дипломатичні й урядові делегації. Тож місцева влада, громада та Фонд прагнуть віднайти цілісне рішення: нині територію розчистили й облаштували, щоб створити повноцінний меморіальний простір для всіх, хто приїде вшанувати оборонців столиці.

КУРАТОРКА КЕЙСУ

Юлія Гнат

співзасновниця та директорка з екосистемних проєктів і розвитку ГО «Музей сучасного мистецтва»

АВТОР(К)И ІДЕЙ

Kinder Album

художниця

Михайло Алексеєнко

художник

Кирило Гузенко

скульптор

Саша Курмаз

художник і фотограф

Софія Мартинюк

дизайнерка

Ілля Новгородов

художник, скульптор

Андрій Пучінін

архітектор

Руслан Савчук

продюсер культурних проєктів

ПРОЄКТИ

ЕТАПИ РОБОТИ

середина березня–травень 2024

освітня частина Лабораторії

квітень 2024

відбір учасників практичної частини Лабораторії

17 травня 2024

дослідницька експедиція до Мощуна

1 червня–10 липня 2024

робота над ідеями, обговорення з кураторкою, допрацювання

20 липня 2024

презентація ідей проєктів

МЕДІА ПРО ПРОЄКТ

Без граніту й мармуру: який вигляд можуть мати меморіали в місцях бойових дій

Лівий берег

Детальніше

Опредмечувати пам’ять: кураторка Катерина Філюк про нові підходи до створення меморіалів

Суспільне Культура

Детальніше

ПРО ОРГАНІЗАТОРІВ

Минуле / Майбутнє / Мистецтво (реалізується ГО «Культурні практики») — платформа культури памʼяті, заснована в Одесі в 2019 році. Платформа реалізує комеморативні, дослідницькі та мистецькі проєкти, розробляє стратегії пам’ятання важливих явищ в історії України та проводить дискусійні програми для залучення широкої аудиторії до роботи з минулим.

ГО «Музей сучасного мистецтва» (ГО МСМ) — неприбуткова організація, яка має на меті створити новий тип професійної музейної інституції сучасного мистецтва в Україні, як важливий елемент розвитку екосистеми в сфері мистецтва. Заснована в 2020 році, організація об’єднує та залучає художни_ць, культурних працівни_ць та експерт_ок, які працюють з сучасним мистецтвом в Україні.

Лабораторія практик меморіалізації відбулася за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну» (ФПСУ), який фінансується урядами Великої Британії, Естонії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії, Швеції. За спільної підтримки уряду України та урядів-партнерів Фонд реалізує проєкти, в першу чергу, на деокупованих і прифронтових територіях, спрямовані на посилення стійкості України перед лицем російської агресії. Метою ФПСУ є зміцнення спроможності українського уряду надавати місцевим громадам критично важливу підтримку в співпраці з громадянським суспільством, ЗМІ та приватним сектором.