2 ЄВРО І БЕЗЦІННИЙ ЖЕСТ ВІЛЛІ БРАНДТА
Наприкінці 2020 року банк Німеччини випустив пам’ятну монету два євро до особливої дати — 50-ї річниці жесту колінопреклоніння канцлера ФРН Віллі Брандта у Варшаві. Чому це важливо?
Віллі Брандт відомий своєю «новою східною політикою», спрямованою на зниження напруги між Сходом і Заходом за часів холодної війни, а також сповненим пригод і випробувань життям до та під час Другої світової. З 1929 року він брав участь у соціал-демократичному русі в Німеччині, а з приходом Гітлера до влади був змушений емігрувати в Норвегію та був позбавлений німецького громадянства. Під час війни він вів активну антинацистську роботу, повернувся до Німеччини лише в 1945-му, а громадянство повернув собі кількома роками пізніше.
У 1969–1974 роках Віллі Брандт був федеральним канцлером ФРН. Під час офіційного візиту в Польщу 7 грудня 1970 року він раптом став на коліна перед пам’ятником героям і жертвам повстання у Варшавському гетто. Кураторка Минуле / Майбутнє / Мистецтво Оксана Довгополова пояснює, що це стало однією з найбільш показових демонстрацій історичної відповідальності — і одночасно підкреслило відмінність цього поняття від історичної чи колективної вини.
«По-перше, це не була частина офіційного протоколу, по-друге, тут не було спокутування особистої провини — Віллі Брандт ніколи навіть не був громадянином нацистської Німеччини, щоб відчувати провину за злочин, — розповідає Оксана Довгополова. — Але як офіційний представник Німеччини він здійснив жест колективної відповідальності, продемонстрував, що держава, представником якої він є зараз, побудована на цінностях, які радикально відрізняються від нацистських. Цей жест максимально чітко демонструє різницю між колективною виною та колективною відповідальністю. Відповідальність береться на себе дорослою особистістю, яка здатна розрізняти інфантильне самовиправдання, каяття за чужі злочини та пропрацювання минулого».
До річниці події міністерство фінансів Німеччини також випустило колекційну поштову марку зі знаменитою фотографією, яка обійшла весь світ. На той час жест Брандта був сприйнятий суперечливо, а тепер він є потужним символом примирення. Монета та марка, з якими люди щодня контактують у побуті, нагадують про цінності, на яких побудований Європейський Союз, та стають сигналом: сьогодні ці ідеї актуальні як ніколиtwo-euros