Спеціально для мистецького проєкту про єдність #брюдершафт платформа культури памʼяті Минуле / Майбутнє / Мистецтво розробила та організувала дводенну дискусійну програму. Проєкт був частиною Тижнів Німеччини в Україні 2020, присвячених 30-річчю об’єднання Німеччини.

У 1990 році завершився процес обʼєднання ФРН і НДР у сучасну Німеччину. День німецької єдності — це не просто пам’ятна дата чи привід для святкування. Це поштовх до рефлексії складних проблем: взаємин у роз’єднаних суспільствах, можливості виходу з тоталітарної настанови до демократії, природи ностальгійних спогадів. Участь у дискусіях взяли українські та європейські інтелектуали, готові дивитися на досвід об’єднаного німецького суспільства та міркувати про об’єднання України, яке поки що залишається в просторі мрії.

ДИСКУСІЙНА ПРОГРАМА

OСТАЛЬГІЯ: ЧОМУ ДЕМОКРАТИЧНІ СПІЛЬНОТИ НОСТАЛЬГУЮТЬ ЗА ДИКТАТОРСЬКИМИ РЕЖИМАМИ

 

20 жовтня 12:00

 

Учасники дискусії: Ганна Улюра, Софія Андрухович, Андрій Курков, Неля Ваховська

Модераторка: Оксана Форостина

30 років єдиної Німеччини дозволяють побачити тенденцію: тугу за часами НДР. Це явище навіть отримало особливу назву — остальгія. Після Об’єднання саме цей феномен обмірковувала тамтешня література, кіно, масова культура. Коло питань остальгії скероване насамперед на такі потужні механізми моделювання і корегування колективної пам’яті, як ностальгія, почуття провини, ретравматизація. У чому процеси інтеграції в об’єднаній Німеччині можуть стати уроком, а в чому — застереженням?

Ганна Улюра, літературна критикиня, літературознавиця, кураторка, дослідниця ідеолого-формуючих тенденцій в літературах перехідних часів (Україна); Софія Андрухович, письменниця, перекладачка, авторка романів «Амадока», «Фелікс Австрія» (Україна); Андрій Курков, письменник, публіцист, президент Українського ПЕН, єдиний з українських письменників, чиї книжки потрапляли до списків бестселерів в Німеччині (Україна); Неля Ваховська, перекладачка, літературознавиця, дослідниця ідеологічного дискурсу Об’єднання у німецькому романі 1990-х років (Україна); Оксана Форостина, письменниця, журналістка, співзасновниця видавництва Yakaboo Publishing, перекладачка книжки Пітера Померанцева «Це не пропаганда».

ПЕРЕТВОРЕННЯ 1990-ГО: БУТИ (НЕ)ГОТОВИМ ПРОКИНУТИСЯ В НОВІЙ РЕАЛЬНОСТІ

 

20 жовтня 16:00

 

Учасники дискусії: Георгій Касьянов, Ігор Померанцев

Модераторка: Оксана Довгополова

Об’єднання Німеччини справляло враження, що неможливе можливо. Ще на початку 1989 року нікому б на думку не спало, що Берлінський мур впаде, холодна війна закінчиться, а ФРН і НДР стануть єдиною державою. Нова реальність 1990-го була трохи кафкіанською: ти ніби прокидаєшся у світі, до якого ніколи не був пристосований. Щоб зрозуміти себе, людина мала знайти своє місце у певному сюжеті — і тут історія та література працюють зі спільними інструментами, але з різним матеріалом. Тож ми запросили до розмови історика та літературознавця.

Георгій Касьянов, історик, доктор історичних наук, професор, завідувач відділу новітньої історії та політики Інституту історії України НАНУ (Україна); Ігор Померанцев, письменник, публіцист, радіоведучий, правозахисник (Велика Британія, Німеччина, Чехія); Оксана Довгополова, докторка філософських наук, кураторка проєкту Минуле / Майбутнє / Мистецтво.

РОЗДІЛЕНІ СУСПІЛЬСТВА ТА ОПТИКА ГІДНОСТІ

 

21 жовтня 12:00

 

Учасники дискусії: Галина Аккерман, Константин  Сігов, В’ячеслав Горшков, Регіна Ельснер

Модераторка: Оксана Довгополова

Чим, власне, є демократія? Яке поняття ключове, коли ми говоримо про перехід від диктаторського суспільства до громадянського? В загальній ейфорії об’єднання Німеччини здавалося, що достатньо просто об’єднатися — і все буде добре, але виявилося, що на цьому історія не закінчується. Ми вирішили зібрати інтелектуалів, які не перший рік ведуть діалог про головні цінності демократії — і незмінно приходять до поняття гідності. Пропонуємо розмову про розділені суспільства та крок до демократії в оптиці гідності. На дискусії прозвучали голоси філософів, істориків, богословів, правозахисників.

Галина Аккерман, журналістка, історикиня, оглядачка журналу «Politique Internationale» (Франція); Константин  Сігов, філософ, директор науково-видавничого об’єднання «Дух і Літера» (Україна); В’ячеслав Горшков, релігієзнавець, дослідник культурної дипломатії доби УНР (Україна); Регіна Ельснер, теологиня, дослідниця Центру східноєвропейських та міжнародних досліджень (Німеччина); Оксана Довгополова, докторка філософських наук, кураторка проєкту Минуле / Майбутнє / Мистецтво.

ТЕКСТИ ДИСКУСІЙ

ОСТАЛЬГІЯ: ЧОМУ ДЕМОКРАТИЧНІ СПІЛЬНОТИ НОСТАЛЬГУЮТЬ ЗА ДИКТАТОРСЬКИМИ РЕЖИМАМИ

Детальніше

ПЕРЕТВОРЕННЯ 1990-ГО: БУТИ (НЕ)ГОТОВИМ ПРОКИНУТИСЯ В НОВІЙ РЕАЛЬНОСТІ

Детальніше

РОЗДІЛЕНІ СУСПІЛЬСТВА ТА ОПТИКА ГІДНОСТІ

Детальніше

МЕДІА

Н(О)СТАЛЬГІЯ: ПЕРЕТВОРЮЮЧИ ЕМОЦІЇ НА ТОВАР

Детальніше

ОЛЕНІ, СЕРВІЗ «МАДОННА» І ДЕМБЕЛЬ: ЯК ЗАПАМ’ЯТАЛИ НДР ПРАЦІВНИКИ КУЛЬТУРНОЇ СФЕРИ

Детальніше

ІНТЕРВ’Ю З РЕҐІНОЮ ЕЛЬСНЕР ПРО ПРОБЛЕМИ СУЧАСНИХ ПРАВОСЛАВНИХ ЦЕРКОВ

Детальніше

ВІДЕО

ПРО #БРЮДЕРШАФТ

Мистецький проєкт #брюдершафт — це масштабна візуальна та культурно-дискусійна програма, яка відбулася в межах Тижнів Німеччини в Україні з 3 по 23 жовтня 2020 року. Мета організаторів, Посольства Німеччини в Україні, — через співпрацю з художньою спільнотою України підсилити дискусію про значення і саме поняття єдності для сучасного суспільства поза географічними межами.

Проєкт #брюдершафт розробили Марія Ланько й Лізавета Герман — кураторки, дослідниці, засновниці галереї The Naked Room.

Дискусійну програму організувала платформа культури памʼяті Минуле / Майбутнє / Мистецтво на чолі з кураторками Оксаною Довгополовою та Катериною Семенюк.

Партнер події — хаб Public Media Academy.

Сайт проєкту — bruederschaft.com.ua
Хештег проєкту — #брюдершафт