

Від 1 квітня 2025 року щодня о 9:00 в Києві оголошують хвилину мовчання в диджитал-форматі — на білбордах і сітілайтах на вулицях, а також на інформаційних стендах на станціях метро. До розробки візуальної комунікації проєкту долучилася платформа культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво.
Пропозиції для інформування про хвилину мовчання напрацьовувала Координаційна рада з підготовки та впровадження Концепції меморіалізації учасників та подій російсько-української війни, створена при Київській міській раді, на чолі з Вікторією Мухою.
Як членкиня Координаційної ради, співзасновниця платформи культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво Катерина Семенюк взяла на себе роботу з пошуку візуального рішення. На громадських засадах до процесу долучилися студія візуальних комунікацій Kultura, зокрема креативний директор Саша Биченко та дизайн-стратег Олексій Сальников. Анімувати повідомлення під відеоформат допомогла режисерка монтажу Яна Шусторович.
Знайдене командою рішення ґрунтується на стриманому, мінімалістичному підході у поєднанні з меморіальним шрифтом UAF Memory, який раніше був розроблений для вшанування полеглих українських героїв шрифтотворцем Дмитром Растворцевим на прохання бренд-дизайнера ЗСУ Тараса Іщика.

Про візуальну концепцію розповідають Олексій Сальников та Саша Биченко:
«Скорбота не потребує ані зайвих прикрас, ані гучних оголошень. Російська війна проти українського народу забрала одних, травмувала та змінила усіх інших. Усіх нас: військових і цивільних, дорослих та дітей. Пам’ять про це залишиться з нами та наступними поколіннями назавжди. Тож єдине, чого ми прагнули — це створити м’яке і делікатне нагадування, без дидактичних спонукань та формалістичного декорування. Інклюзивне до усіх та без надмірної ретравматизації, впевнене та стримане водночас повідомлення. Шрифт UAF Memory, що його розроблено для такого контексту, та відсутність зайвих оздоб створюють саме той тихий простір — аудіальний та візуальний, — який необхідний для пам’ятання та вшанування».
Ініціатива стала черговим кроком в реалізації ідеї хвилини мовчання як суспільної практики в роки російсько-української війни. В 2022 році на державному рівні було запроваджено загальнонаціональну хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії РФ. Додаткові сенси до практики запропонувала Ірина Цибух, бойова медикиня батальйону «Госпітальєри», доброволиця та журналістка, яка загинула в 2024 році. Вона стала авторкою освітнього проєкту «Хвилина честі», який переосмислював традицію хвилини мовчання не тільки як ритуалу скорботи, а й моменту гордості, подяки та єднання. Сьогодні її справу продовжує ГО «Вшануй».
Усі охочі в Києві та інших містах України можуть долучитися до акту вшанування, розмістивши диджитал-оголошення про хвилину мовчання в публічному просторі щодня о 9-й ранку. Макети різного формату можна завантажити за посиланням.